Biblioterapia - Rafał Miętkiewicz


Sztuka minimalizmu – Dominique Loreau


Współczesny świat coraz częściej oferuje zgiełk i nadmiar, w którym łatwo stracić kontakt ze swoim wnętrzem. Witryny sklepów atakują przechodniów coraz to bardziej agresywnymi reklamami, nakłaniającymi nas do zakupów nowych rzeczy, po ulicach porusza się coraz więcej samochodów, a w telewizji przybywa kanałów oferujących rozrywkę. Poziom hałasu i przepełnienia zwiększa się z dnia na dzień, odciągając nas od tego, co wydawać by się mogło najpiękniejsze – od prostoty.

Przepełnienie to nie znika po zamknięciu drzwi do naszego domu – wszyscy posiadamy przedmioty, których nie potrzebujemy, drobne bibeloty i niepraktyczne meble, które zabierają nam przestrzeń. Powodują w nas poczucie zagubienia i chaosu, ograniczają możliwość twórczej kontemplacji.

Opierając się na filozofii buddyzmu zen, autorka podaje praktyczne sposoby, jak uprościć swoje życie i pozbyć się tego, co już dawno przestało służyć. Zdając sobie sprawę, że nie uciekniemy od posiadania, autorka nakłania nas raczej do ograniczenia ich liczby, tak, aby pozostając w tle, służyły nam w prowadzeniu twórczego i wolnego życia. Zachęcając nas do odnajdywania piękna i spokoju w praktykowaniu prostych wartości: porządku, klarowności i umiaru.

Przestrzeganie zasad proponowanych przez Dominique Loreau nie jest gwarantem zdrowia psychicznego, niweluje z pewnością jednak napięcie emocjonalne, zmniejsza niepokój oraz pomaga w lepszej regeneracji. Gorąco polecam tą, jak i inne książki autorki wszystkim osobom pragnącym uporządkować swoje życie.


Dominique Loreau , urodzona we Francji, od ponad 30 lat mieszka w Japonii. Przyjęła styl życia nowej ojczyzny. Wyznacza go zasada – „mniej znaczy więcej”, odnosząca się do wszystkich sfer życia – od materialnej po duchową.

W obszarze jego zainteresowań leżą prawa zwierząt i teorie świadomości. Największy rozgłos zdobył dzięki publikacji osobistego dziennika, będącego głęboką analizą więzi między człowiekiem i wilkiem. Wśród jego innych, istotnych publikacji książkowych na szczególną uwagę zasługują: Can Animals be Moral? ; The New Science of the Mind ; Animals Like Us oraz The Nature of Consciousness.