Biblioterapia - Rafał Miętkiewicz


Ciemność widoma. Esej o depresji – William Styron


Napisano wiele książek o depresji. Niezwykłość tej pozycji polega przede wszystkim na bezpośredniości, z jaką autor relacjonuje swoje własne stany emocjonalne, zachowując jednocześnie pokorę wobec możliwości poznania i przekazania ich znaczenia. Pokory wobec depresji uczy nas z każdym wersem – nie ma dwóch takich samych „depresji”, nie ma prostego klucza do zrozumienia świata osoby cierpiącej. Nawet ktoś, kto posiada wybitne instrumentarium do snucia opowieści, nie jest pewny, czy opisuje go dostatecznie precyzyjnie.

Nie jest to książka – poradnik. William Styron nie przyłącza się do światopoglądu traktującego depresję jako modną chorobę, którą trzeba ( jako, że przecież można ) – po prostu leczyć.

Przywaca depresji odpowiednią powagę i zachęca do głębokiej zadumy nad – jak autor proponuje nazywać tą chorobę – naturą melancholii.”


Wiliam Styron, urodził się w 1946 roku w Melbourne w Australii. Studiował na Uniwersytecie Melbourne i Oxford. Jest profesorem bioetyki w University for Human Values w Princetown i w Centre for Applied Philosophy and Public Ethics przy Uniwersytecie w Melbourne. Jest autorem wielu książek i niestrudzonym wojownikiem o prawa zwierząt.