Biblioterapia - Rafał Miętkiewicz


Wieczne dziecko - co to jest FAS?


Dzisiaj dość nietypowo, jako że nie jest to „literatura wysoko-artystyczna”, która zazwyczaj pojawia się na tej stronie, pragnę polecić Państwa uwadze krótką broszurkę poświęconą alkoholowemu zespołowi płodowemu ( FAS – Fetal Alcohol Syndrom ). Lektura paru stronic, estetycznie wydanych przez Parpamedia wraz z dołączonym filmem edukacyjnym jest dobrym materiałem na krótką sesję biblioterapeutyczną.

Problem picia alkoholu przez kobiety w ciąży jest, wbrew pozorom, bardzo skomplikowany. Różne są powody, dla których kobiety sięgają po alkohol – aby zniwelować stres związany z nową rolą, z czystej niewiedzy ( jeden kieliszek wina przecież nie zaszkodzi ), z kulturowego uwarunkowania, ( wszak żyjemy w czasach, w których alkohol jest społecznie usankcjonowaną odżywką ) lub wreszcie – z niemożliwości powstrzymania się od zaspokojenia głodu alkoholowego.

Niezależnie od powodu, badania naukowe dowodzą, że alkohol działa na płód jako silny teratogen, co w tłumaczeniu z greckiego oznacza: robienie potworów. Rzadko kiedy kobiety w ciąży są informowane o skutkach piciaRafał Miętkiewicz alkoholu. Niewiele młodych osób wie, że zanim pijąca dziewczyna / kobieta w ciąży poczuje efekty picia takie jak „humor”, „szmer”, jej dziecko może już być kompletnie pijane lub stracić przytomność. Wiedza o szkodach, jakie wyrządza picie alkoholu przyszłemu dziecku (nie tylko w trakcie ciąży, ale również wcześniej, uszkadzając materiał genetyczny obojga rodziców) powinna być w sposób usystematyzowany przekazywana wszystkim młodym osobom. „Wieczne dziecko” do tego celu nadaje się znakomicie.


Podstawowe informacje o FAS